Výběr počítačové skříně je do jisté míry individuální a subjektivní záležitost, ale při výbírání je dobré brát v úvahu celkovou konfiguraci počítače.
Většinou bych doporučil ladit skříň i dle celkové ceny počítače. Na počítač za 20000,- se muže použít i skříň pod 1000,-, ale k počítači za 40-50 tisíc je dobré se podívat na hodnotnější skříně.
PC skříně pod 1000,- mají dost omezení ve výbavě, často velkosti, způsobu a variabilitě ventilace, kvalitě ventilátorů a celkovém provedení.
Již kolem 1500,- se dají sehnat použitelné skříně, které stačí doplnit 2-3 ventilátory a pak do nich může být osazen i vcelku drahý hardware okolo 50000,-.
Bod 1. - velikost skříně
Základní velikosti jsou - Desktop ( pod monitor ), Mini ITX ( mini verze ) , Mini Tower ( mírně menší běžná verze), Midi Tower ( běžná velikost), Big Tower ( zvětšená velikosti, hlavně na výšku )
Na herní počítače jsou používané ve většině skříně velikosti Midi Tower, případně trochu menší Mini Tower. Okrajově se používají i Mini ITX a Big Tower, ale pro většinu uživatelů jsou to dražší a méně praktická řešení, musí tam být kladen důraz na silně individuální prioritu, kvůli které jsou tyto velikosti vyžadované.
Pokud Vám to prostor umožňuje, preferoval bych na většinu herních PC Midi Tower, který přináší dostatečnou prostornost a možnost chlazení a nemáte omezení v ostatních komponentech. Navíc je jich největší výběr.
Bod 2. - kvalita zpracování a výbava
Z fotografie nebo popisu nelze většinou posoudit, jak kvalitně je vyrobená konkrétní skříň, ale jisté vodítko je pochopitelně cena. Za 600,- nemůžeme očekávat kvalitní a pevné zpracování a uživatel musí počítat i s horší výbavou, plechy budou tenké, budou se kroutit, nemusí doléhat a nemůžeme čekat možnost osadit všechny komponenty. Ideální skříně v poměru cena/výkon/kvalita se pohybují mezí 1000,- až 1600,- Kč a budete mít už slušné pevné zpracování, možnost osadit vše potřebné vč. požadovaného množštví ventilátorů a vodního chlazení.
Bod 3. - odolnost proti prachu
Většina dnešních skříní má alespoň částečně zacloněné průduchy prachovými filtry všech možných variant. Může to být jen takové plechové/plastové síto nebo i molitanové vložky a velmi jemné filtrační látky. Uchycení je buď napevno v konstrukci skříně, ale nejpratičtější jsou vyndávací zásuvné, případně magnetické, které lze snadno vyjmout a pročistit. Mějte ovšem na paměti, že nelze mít PC absolutně odizolovaný od prachu, vždy se do něj nějaký prach dostane a občas se nevyhnete vyčištění. Nelze také vybrat skříň s málo průduchy a maximální odolností proti prachu, a zároveň aby měla vysoký chladící výkon. Fyzika nelze ošálit a hlavně pro herní počítače je nutné udělat kompromis ve prospěch chladícímu účinku.
Bod 4. - chladící vlastnosti
Téměř všechny dnešní modely "herních" skříní mají uzpůsobené chlazení ventilátory s předním nasáváním studeného vzduchu a zadním + vrchním vyfukovámín zahřátého. Značná část skříní není v základu vybavená všemi potřebnými ventilátory a je nutné je do skříně dokoupit. U standardních velikostí jsou 120mm ventilátory, u větších skříní mohou být i 140 mm a větší. Pro základní ventilaci u levnějších PC může stačit 1 přední nasávací a jeden zadní vyfukovací ventilátor. U výkonnějších je dobré mít 3-4 ventilátory. V případě, že je naplánováno v PC vodní chlazení a zabere přední nebo vrchní část skříně, je dobré maximálně využít všechny zbylé možnosti osazení ventilátory.
Bod 5. hlučnost
U levnějších skříní jsou v základu osazené ventilátory, které nelze regulovat, napojí rovnou do zdroje a točí se na jejich maximální otáčky, což není často potřeba a uživatel pak může pociťovat vyšší úroveň hluku. Ventilátory lze pochopitelně vyměnit, ale tím se třeba již dostanete na cenu dražších a lepších skříní. Samostatně regulovatelné ventilátory mají 4pinový konektor. Některé dražší skříně mají v sobě zabudovaný tzv. fun hub nebo jiný regulátor ( u některých lze použít i 3pinový ventilátor ) a přes to jsou pak regulovány otáčky ventilátorů dle softwarového nastavení ( dle teploty ) nebo ručním přepínáním na přednastavené profily. Skříně, které nemají možnosti sdružené regulace ventilátorů, je třeba ventilátory zapojit každý zvlášť do portu ( sys_fan ) základní desce, případně je propojit přes rozbočovače, pokud základní deska nemá dostatečné množství portů.
Bod 6. osvětlení
V dnešní době je uživateli kladen důraz i na výrazný vzhled a barevné podsvícení/osvětlení skříně. To může být součástí ventilátorů nebo jako součást panelu skříně. Osvětlení může být jednobarevné nebo s jedním neměnitelným efektem u levnějších skříní a nebo je umožněno nastavení změny na jakoukoliv barvu přes software, případně přepínáním přednastavených profilů tlačítkem přímo na skříni, jsou varianty i s dálkovým ovládáním. Pro ovládání přes software je nutné, aby bylo osvětlení propojeno se základní deskou. Někdy lze osvětlení najít nejen na skříni a ventilátorech, ale také na grafické kartě, chladiči procesoru ( vzduchovým i vodním ), pamětech RAM a základní desce. Pokud máte grafickou kartu a základní desku, do které je vše ostatní zapojeno stejné značky, ovládáte osvětlení přes jeden software.
Informace pro zákazníky
Nakupování
Kontaktní informace
Rychlý dotaz